Facebook

Český horolezecký svaz

Horalové poměřili síly na Pastvinách

Horalové poměřili síly na Pastvinách
27. 09. 2019 | Rubrika: Síť mládežnických klubů

Outdoorová soutěž Mladí horalové startovala 21. 9. 2019 na Pastvinách.

Po úspěšném prvním ročníku outdoorového závodu Mladí horalové, který proběhl v loňském roce na Malé Skále, se letos sešli mladí sportovci u Pastvinské přehrady v podhůří Orlických hor.

Průběh závodu tentokrát zajišťoval oddíl HK Lanškroun, z.s. ve spolupráci s ČHS a členy účastnících se horolezeckých oddílů.

Na startu se sešlo ve dvou věkových kategoriích 26 čtyřčlenných smíšených týmů z celé republiky. Geograficky vzato od Litoměřic po Karvinou a od Liberce po Vsetín.
Představit tento všestranný a fyzicky náročný závod není zcela jednoduché. Definovat by se dal tím, že závodníci se musí popasovat se všemi eventuálními situacemi a problémy, které by v letních horách mohli zažít.

Svým způsobem se tedy tato soutěž vrací ke kořenům horolezectví, které bylo především všestrannou venkovní aktivitou. Současné sportovní lezení se totiž odehrává už výhradně na překližce.

V soutěži Mladí horalové ale nejde jen o lezení na skalách a slaňování.

Na týmy čeká zdolání běžecké trasy s lezeckým vybavením, první pomoc, práce s mapou a buzolou, lezení a slaňování na přírodních skalách, překonávání lanových překážek, prusíkování a uzlování, stavění stanu na čas a jízda na kánoi nebo raftu s řešením šifry.

 

MH_6  MH_7  MH_13

Závod se běží na čas a horalové musí po celou dobu spolupracovat, pomáhat si a řešit celou řadu strategických rozhodnutí i vědomostních úkolů. Jakékoliv chyby, pomalost nebo neobratnost se promítají do výsledného času.

MH_14  MH_25  MH_19  MH_24

 

MH_29  MH_31  MH_32

 

MH_33  MH_36  MH_40

Letos byla na Pastvinách náročná i šestikilometrová trasa, na které se plnily jednotlivé disciplíny. Začínala u Pastvinské přehrady ve výcvikovém středisku Univerzity Palackého Olomouc a prudce stoupala lesem více než 200 výškových metrů až k vrcholům Studeneckých skal. Následující seběh sportovce zavedl zpět k hladině Pastvinské nádrže.
V mladší kategorii 8 – 12 let startovalo v rámci závodu 9 týmů. Ze startovní listiny bylo patrné, že soutěž mnohé týmy oslovila už loni, a tak se s nabitými dovednostmi vrátili znovu na start. Nejlépe si nakonec vedl tým z HK Atlas Opava, který se po loňské stříbrné příčce vyhoupl na celkové prvenství. Druzí skončili s odstupem patnácti minut mladí horolezci z pořádajícího oddílu HK Lanškroun a třetí HO Alpici Milovice. Pro ně musela být třetí příčka vůbec sladká, protože v loni skončili poslední.

Ve starší kategorii se sešla o něco početnější konkurence 15 týmů. Pro úspěch v závodu je klíčová jistá míra sveřeposti nepovolit a vytrvat ve vysokém tempu. O ostatních týmech totiž nemají ani závodníci a ani pořadatelé až do vyhodnocení výsledků žádné průběžné informace. Takticky a fyzicky nejlépe si nakonec vedl tým pořadatelského oddílu HK Lanškroun, když porazil o patnáct minut i loňského vítěze z LK Mšeno. Třetí pak doběhl TJ Sokol Nymburk.

 

MH_1  MH_2

Na vítězná družstva krom hodnotných cen čeká také VÍKENDOVÝ POBYT s průvodcem v Tatrách nebo Alpách.

Domácí oddíl několikrát pochválil „otec“ této soutěže Roman Šmíd z Komise mládeže ČHS.

více fotografií viz odkaz Fotogalerie

 

Mladí horalové, výsledky kategorie ml

Mladí horalové, výsledky kategorie st.

Mimo soutěž závodily ještě dva týmy oddílu z České Třebové.

 

Pořadatelé děkují všem sponzorům v čele s ČHS, městem Lanškroun a firmami: Rockpoint, Lanex, Rem technik Brno, Sanela Lanškroun, e-shop Mladý Horal, Virgin Grip, Reklamy Jirout, Montana, fortell Lanškroun, Lenzo Lanškroun, Vondra a Vondra Luková, Sport Bart, TG tisk, Gibon a Libor Šparlínek.   

Text a foto: František Teichmann, HK Lanškroun

 

A ještě krátce pohledem pořadatele Jirky "Fouse" Černohouse Zpráva

RockPoint_cerny podklad     logo_gibbon   LogoHoralFina2llogo hk lanškroun

logo_tendon   ČHS originalVirginGrip

Instagram

Instagram Horosvaz