Facebook

Český horolezecký svaz

Finále soutěže Mladí horalové

Finále soutěže Mladí horalové

Celkem 22 čtyřčlenných družstev se ve dvou věkových kategoriích postavilo na start prvního ročníku finále soutěže Mladí horalové, které se konalo v sobotu 15. září na Malé Skále u Turnova.

logo

Mladí horalové - Malá Skála 2018(foto: Tomáš Srb) 

 

Na tří kilometrové trase, která vedla nádhernou krajinou mezi obcemi Malá Skála a Frýdštejn, pořadatelé z oddílu Lezci.com připravili pro závodníky celkem šest disciplín. Družstva vybíhala na trasu v pětiminutových intervalech, kdy se střídala družstva starších dětí (13-17 let) a družstva dětí mladších (8-12 let). Na trase závodníci společně překonávali nejprve nízké lanové překážky, prusíkovali a vázali uzly a následně v rámci první pomoci zachraňovali přímo pod hradem Frýdštejn zraněné osoby. Od stanoviště První pomoci čekal závodníky náročný přeběh Vranovského hřebene ke stanovišti Orientace. Závodníci zde v nepřehledném terénu určovali správný směr pohybu a odhadovali vzdálenost. Krátkým nenáročným přeběhem se závodníci dostali na stanoviště Lezení a slaňování, kde předvedli své lezecké dovednosti. Po slanění následoval krátký přeběh do prostoru cíle, kde ještě museli v co nejkratším čase postavit a zbourat stan. A právě celkový čas byl hlavním kritériem pro vyhodnocení pořadí jednotlivých družstev.

 

Slanění(foto: Tomáš Srb) 

 

O celkovém pořadí rozhodovala nejen fyzická zdatnost a dovednosti, které děti trénovaly ve svých oddílech, ale hlavně vzájemná podpora a spolupráce. V mladší kategorii se nejlépe dařilo dětem z oddílu HOVRCH z Nového Města nad Metují, ve starší se s tratí nejlépe popasovali závodníci z LK Mšeno.

 

před startemMapa trasyLanové překážkyPrusíkováníPřeběh na další stanoviště

První pomocPrvní pomocOrientaceLezeníLezení

SlaňováníStavba stanuOdměnyOdměnyVyhlášení

(foto: Tomáš Srb a Petr Hostaš)

 

Hlavním cílem ČHS a organizátorů z Komise mládeže bylo vytvořit pro děti soutěž družstev odehrávající se v přírodním terénu, která skloubí lezení, metodiku a další znalosti a dovednosti potřebné ke zvládání různých situací v přírodě. Rozvíjet zdravou soutěživost a vzájemnou spolupráci dětí.

 

Neméně důležitým přínosem soutěže je také možnost vzájemně se potkat, porovnat síly s ostatními oddíly, ale hlavně vyměnit si mezi sebou své zkušenosti.

 

Myslíme si, že se letošní první ročník vydařil, že se líbil a budeme se těšit zase za rok!

 

Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se tohoto závodu zúčastnili. Pořadatelům z oddílu Lezci.com v čele s Jardou Kuprem, členům Metodické a Lékařské komise ČHS, vedoucím soutěžících oddílů, kteří neváhali přidat pomocnou ruku v průběhu soutěže, rodičům, ale zejména mladým závodníkům, kteří se neohroženě pustili do plnění úkolů na trati.

 

Díky za podporu: Tendon, Decathlon – Liberec, Gibbon, Mladý Horal, Zebrasport

 

ČHSLezci.comMladý Horal

 

 

TendonDecathlonGibbonZebraSport

 

Akce je spolufinancována z projektu Evropské unie - Erasmus+ "Climbing for everybody"

 

ErasmusEU_Climbing4everybody

 

R. Šmíd, Komise mládeže ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz