Facebook

Český horolezecký svaz

ČHS členství, informace

ČHS servis pro členy

Sport

Vzdělávání

Mládež

Mapové služby v databázi skal

obsah

Mapa sektorů

Navigace Google

Navigace Mapy.cz

Odeslání souřadnic do databáze

 


Mapa sektorů

Googlovská mapa sektorů, které mají v databázi GPS souřadnice. Z celkem 868 jich není zobrazeno kolem 242, většinou to jsou sektory nevýznamné nebo zakázané, ale pokud zjistíte, že váš oblíbený sektor chybí, pošlete souřadnice na mail %dnva1h6LTuy8~inWskmb.

 

 

 

Mapka obsahuje pro každý sektor jednu kapičku obarvenou podle regionu, ke kterému patří. Pokud  je k sektoru přiřazené v databázi i parkoviště, je označeno písmenem "P". Po kliknutí na kteroukoli ze zobrazených ikonek se zobrazí informační panel s odkazem na sektor v databázi.

 

 

Kromě toho můžete kliknutím na čtvereček otevrit-na-google v pravém horním rohu otevřít mapu na Google maps, kde jsou k dispozici všechny jejich funkce včetně navigace, nebo Streetview a fotek.

Další obsluha mapy je skrytá v ikoně vlevo nahoře  googlemenu - tam si můžete dočasně vypnout ikony parkovišť, nebo sektorů.

 

mapa-menu

 

Mapa je na stránkách realizovaná příkazem iframe a je to vlastně okénko, které poskytujeme Googlu, který dodává jeho obsah.

 

Pokud si otevřete web skaly.horosvaz.cz na mobilu nebo tabletu, a máte nainstalovanou aplikaci Google maps, otevře se vám ťuknutím na čtvereček vpravo nahoře aplikace Google maps se všemi funkcemi včetně navigace.

 

Známé problémy: 

  • Na některých telefonech (např. Huawei) se nezobrazuje mapa v okně. Tam je třeba kliknout na čtvereček vpravo nahoře a otevřít mapu v Google maps. Pak už funguje to, co fungovat má. Protože poskytujeme Googlu jen okénko, nemáme vliv na to, co a jak se tam zobrazuje. Případné stížnosti tedy směřujte na výrobce telefonu nebo na Google. 
  • Obsah mapy nemá přímou vazbu na databázi skal. To znamená, že se žádné opravy nebo doplnění souřadnic v databázi do mapy automaticky nepromítnou. Mapu příležitostně aktualizujeme. 
  • Vzhled okna dělá Google a neposkytuje uživateli možnost ho měnit. 

-> na obsah


Navigace Google ve Skalách ČR

Databáze skal ČR na webu ČHS poskytuje mapové služby a je to nejen zobrazení skály na mapě, ale i navigaci od úrovně sektoru dolů, Podívejme se na stránku sektoru. Pod řádkou ikon signalizuje červený špendlík známý z googlovských map, že k sektoru jsou v databázi souřadnice. 

 

pravy-breh

 

Kliknutím na špendlík se otveře terénní mapa s vyznačeným umístěním sektoru (červeně), parkoviště k sektoru (modře) a stanice veřejné dopravy (zeleně). Při vyvolání mapy ze stránky skály a cesty se na mapě objevuje navíc fialová kapka patřící skále.

 

belveder-teren

 

Vlevo nahoře lze mapu přepnout na satelitní, případně přiblížit. 

 

belveder-satelit

Přetažením žlutého panáčka vpravo dole aktivujeme prohlížení jeho okolí (Streetview) a kliknutím na kteroukoliv kapku v mapě se dostaneme k odkazu na naplánování trasy:

 

belveder-trasa

 

Kliknutím na něj se otevře okno map Google s vyznačenou polohou nakliknutého špendlíku a po zadání výchozího bodu lze spustit navigaci.

 

google-navigace

 

Pokud navigaci spustíme na chytrém telefonu, na kterém je nainstalovaná aplikace Google maps, spustí se tato aplikace:

 

Navigace Google na mobilu

 

Pokud je ve skalách mobilní signál, lze mapu Google použít i k dohledání skály v terénu. Pokud tam signál není, je třeba si uložit souřadnice do nějaké offline mapy, nebo GPS aplikace.

 

-> Na obsah


Navigace v Mapy.cz 

Tato možnost rychlé navigace je dostupná na stránce každé skály, ke které jsou v databázi souřadnice:

 

alkazar

Kliknutím na logo mapy-cz24 se otevře turistická mapa s vyznačenou polohou skály, připravená ka spuštění navigace kliknutím na ikonku Plánování.

alkazar-tur

-> Na obsah


Odeslání souřadnic do databáze

Abyste mohli snadno pomoci doplnit chybějící GPS souřadnice skal a pomoci v orientaci ostatním lezcům, připravili jsme na stránce každé skály, která nemá souřadnice, odkaz:

 

GPS-zadost

 

Kliknutím na něj se vygeneruje e-mail, do kterého stačí zapsat souřadnice a odeslat. Jste-li v terénu u skály a máte v mobilu aplikaci, která umí odeslat polohu, pošlete ji s názvem skály na mail: skalycr@horosvaz.cz. 

 

-> Na obsah