Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Skály

Vzdělávání

Mládež

Pavel Aksamit

Pavel Aksamit

Aksamit Pavel

člen Výkonného výboru ČHS, kooptován v květnu 2018

gesce - vzdělávání, metodika

* 1974

 

Trvalé bydliště máme s rodinou v Tisé, kde mě zaměstnávají na plný úvazek naše dvě dítka 2,5 a 4 roky. Času na skály je v současnosti málo, ale snažím se vyrážet jak to jde.

Vystudoval jsem VUT v Brně Fakultu stavební a v podstatě celý profesní život jsem po stavbách. Podílím se na řízení projektů dopravních staveb hlavně výstavby dálnic, nyní za skupinu Metrostav, a.s.

Patřím pravděpodobně k poslední generaci, která ještě vyrostla ve Vysokých Tatrách. V té době jsem měl k dispozici tzv. režijku na vlak a z Teplic do Lomnice nás to s bráchou nestálo ani korunu. Jezdívali jsme tam třeba na víkend a za tu dobu přelezli asi všechny klasiky, jak v létě, tak některé v zimě. Několik pěkných klasických přelezů se mi ještě podařilo v Dolomitech např. jižní stěnou Marmolady cestou Solda VI A2, Cima Grande a Cima Piccolissima cestami Comici, Žlutá hrana a pár dalších. Lezení na písku považuji za TOP a lezu do VIIc. Nejvíce vyrážím k nám do Tisé, Ostrova a sousedního Saska a k srdcovým záležitostem patří Hruboskalsko. Nejraději ale mám vícedélkové cesty ve středních horách, dnes už se nezlobím, když jsou v cestě dobré štandy. S lezením mám spojeno také cestování do zajímavých míst. Z těch exotických například Jordánsko a Omán. Před cca 10 lety jsem se vybavil na skialpy a považuji to jako dobrou alternativu pohybu po vyšších a středních horách.

Mým domovským oddílem je Lokomotiva Teplice, kde jsem předsedou. Oddíly považuji za základ ČHS a hlavně za nositele horolezeckého řemesla, které žádné příručky a x-absolvovaných horoškol v budoucnu nenahradí.