Facebook

Český horolezecký svaz

V Praze se vybírali noví "Sokolíci"

V Praze se vybírali noví "Sokolíci"
05. 03. 2018 | Rubrika: Alpinismus

Přestože sami řešili různé zkoušky ve škole nebo psaní diplomek, rozhodli se v sobotu 24. února 2018 dorazit ještě na jednu speciální zkoušku. A když člověk zezačátku viděl jejich nervózní výrazy, vypadalo to, že jim na této zkoušce také hodně záleží.

 

Na pražské stěně SmíchOFF se sešli adepti na příští tříletý cyklus „Sokolíků“, což je program, který se snaží připravovat talentované lezce pro lezení v horách. Má také sloužit jako platforma pro mladé lezce, kteří by rádi jezdili za dobrodružným lezením, ale chybí jim parťáci.

 

všichni zájemci

 

Z přibižně dvaceti zájemců bylo potřeba vybrat osm – to je maximální kapacita, se kterou momentálně dokážeme efektivně pracovat. Jak v Praze nasimulovat chování v horském prostředí? Společně s Honzou Zbrankem jsme vymysleli tříkolový systém: lezení / běh / motivační pohovor.

 

lezecké testy

 

Nejprve jsme se Sokolíky snažili dostat lezecky pod tlak, pak utahat na kopcích nad Prahou a nakonec zjistit, proč se do programu hlásí. Nejvíc nás zajímaly jejich lezecké cíle a dosavadní cesty, jejichž vylezení si váží nejvíc. Chodili k nám po jednom – jako u závěrečných lezeckých státnic. Tyhle státnice však měly pro vybrané jednu velkou výhodu. Pokud je absolvovali úspěšně, tak to nejlepší je teprve čeká.

 

J. Zbranek a S. Mitáč - komise alpinismu

 

Do Sokolíků se nominovali:
Zbyšek Černohous, Alex Fraňková, Juraj Kováčik, Sam Mašťálko, Honza Novák, Lukáš Ondrášek, Kuba Skočdopole a Eliška Vlčková.

 

Povídání o alpinistickém ""výběrku" najdete také v e-Montaně

 

Text i foto - S. Mitáč, Komise alpinismu ČHS