Facebook

Český horolezecký svaz

Testování zdatnosti Sokolíků

Testování zdatnosti Sokolíků
18. 06. 2018 | Rubrika: Alpinismus

Členové výběrového družstva mladých alpinistů - Sokolíků - jsou každoročně testováni v Laboratoři sportovní motoriky na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Testy komplexně hodnotí fyzickou zdatnost a na základě výsledků se může přizpůsobit tréninkový plán lezce.

 

testování

Scházíme se před fakultou v pátek odpoledne. Vyplňujeme naše základní údaje, po kterých následuje vážení a měření tělesného složení. Před samotnými testy absolvujeme rozehřátí během do schodů a rozlezení na lezecké stěně. Tím předcházíme mimo jiné zranění.

Na pořadu dne jsou silové a vytrvalostní testy. Měří se například maximální zvednutí nohy do výšky, délka vertikálního přesahu, délka visu na liště a funkce svalů. O exaktní měření se stará tým, který nás dokáže vyhecovat k maximálním výkonům.

Sokolíci pod dohledem J. Baláše

Druhý den ráno se po rozehřátí testuje lezecká vytrvalost na rotující lezecké stěně ClimbStation. Lezec je vybavený snímačem funkce svalu na předloktí, měřičem tepu a spirometrem. Lezeme až na hranici naši maximální výkonnosti. Druhou částí je běh na běžícím pásu, kde se také zvyšuje intenzita zátěže. Test trvá přibližně dvacet minut a běžec jde vstříc svým limitům.

Sokolíci a předseda komise alpinismu J. Zbranek

Závěrečná interpretace výsledků je nezbytná součást a dozvídáme se důležité údaje. Nyní víme, kde máme své mezery, jako je například vytrvalost, nebo na druhé straně síla. Sběr dat slouží také k sestavení tréninkového plánu pro mladé alpinisty v budoucnu. Děkujeme týmu laboratoře za super přístup, profesionalitu a ČHS za podporu.

 

Lukáš Ondrášek, člen týmu Sokolíků

(text i foto)

testování

 

Hlavním partnerem projektu je značka Mountain Equipment

 

Mountain Equipment

Projekt dále podporují značky Tendon  Rock Empire

tendon_brandflag Rock empire