Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Sokolíci ve spárách Cadarese

Sokolíci ve spárách Cadarese

Cadarese. Spárařský ráj pohledově připomínající jizerskohorskou žulu, na dotyk však naprosto rozdílný. V první řadě nekouše. Naprosto hladké stěny zasazené do stromy prorostlé stráně lemují všechny rozměry puklin od těch prstových až po ty, kam se vejde celý člověk i s batohem a ještě zbyde prostor na svačinu.

 

Právě sem se, tentokrát o něco komornější, skupina Sokolíků rozhodla investovat po dobu pěti podzimních dnů své úsilí. Čerstvá posila Šimon Janošec, Sam Maštálko, odpadlice Anča Šebestíková a velitel skupiny Standa Mitáč se tedy během středeční noci na začátku října přesouvají k místu určení.

 

Počáteční šok: „Tak v tomhle pralese máme něco předvádět?“ střídá nadšení. Mezi stromovým porostem nacházíme dechberoucí linky, které jen čekají na to, až v nich otestujeme své sady frendů a zjistíme, jak moc nám nedrží lezečky na téměř holé žule. Start probíhá zlehka, jen tak na oťukání. Šimon prokličkuje linku „Mission Gin Lemon“, 6b+ téměř bez problémů a zatímco jeho jistič přemýšlí, jak se efektivně pokřižovat, aniž by pouštěl jistítko, dodává: „Že já si vždycky vezmu ty špatný frendy,“ s několikametrovým odlezem pod nohama. Rozlezové cesty střídají další, než se náš zrak upne na prstovou linii „Mustang“, 8a. První metry v jednoduché ruční spáře jdou jako po drátku, v místě, kde začíná ta užší část, už však síla i odvaha poněkud vázne. Celé družstvo se úspěšně pokusí o několik pádů do plotny, kterým bohužel nepředchází příliš vysoký posun po vertikále směrem vzhůru. „Tak bychom se asi měli vyspat, než do toho znova nalezeme…“ je jasný povel k ústupu do spacáků, na které se po dlouhé noci v autě a dni ve skalách opravdu těšíme.

 

Nové ráno znamená nové výzvy a tou další je stropová širočina „Turkey Crack“, 8a, o které v tu chvíli ani netušíme, že nám bude hlavním cílem po celý zbytek výjezdu. Několik prvních metrů je lemováno poctivými madly, ty však jako blesk z čistého nebe brzy skončí a není na výběr, než zaklesnout do dvoužáby a bojovat. A spadnout. Jednou. Dvakrát. Třikrát. Hodněkrát… „Kde je problém?“ „Nohy se mi nevejdou, asi tam nabušim kruh a postavíme to,“ zní sice jako rozumná varianta, místní „no-bolts“ komunitu by ale asi příliš nepotěšila. Výměna za menší lezečky sice trochu pomůže, ale 8a je holt 8a a to asi znamená, že si vážně zalezeme. Tři pokusy denně bohatě stačí, abychom cítili všechno svalstvo v těle a dáváme zaslouženou pauzu. U večeře se shodujeme, že „to prostě udoláme“ a plán na další den je více než jasný. Dalších několik pokusů končí posunem o malý kousek dokud nedorazí Anča, která, dle jejích slov, „si do toho zkusí naběhnout“ a hned v prvním pokusu probojuje většinu cesty na jeden zátah. Naděje raketově stoupá, s ní i další den strávený ve stropě a během toho posledního Anča posílá ostrý pokus až do madla, které značí konec širočiny a pro většinu lezců i nadšení z dokončeného přelezu. Léto strávené v Ádru, kde jsou snad jen tři chyty na celou oblast, se však ozývá a Anča po krátkém boji z chytu vyklouzává. „Do háje, tak snad příště.“

Turkey Crack 8a Turkey Crack 8a Turkey Crack 8a Turkey Crack 8a

Fotky z "Turkey Crack", 8a


Cadarese samozřejmě není jen „Turkey Crack“ a takový úlovek se určitě vyplatí vynechat, jen aby se člověk podíval do toho nespočtu ostatních směrů, které se zde nabízí. Sokolíci to dobře věděli, a tak mezi pokusy nebo na rozlezení nakoukli do lehčích, o to však krásnějších, cest. Za zmínku stojí ladící prstovka „Crack a Go Go“, 7a, nesmírně fotogenická „L’Arco“, 6b+ nebo lehčí ségra 8a „Mustanga“, „Un Pomeriggio da Leoni“, 6c

Crack a Go Go, 7a

Crack a Go Go, 7a


Prosluněné pondělní odpoledne pro nás bohužel znamená i odjezd do prací, škol a domovů. Do evropského ráje frendů, vklíněnců, odřených rukou a odvážných odlezů se však všichni určitě ještě alespoň jednou vrátíme, stojí to za to.

 

Termín:
3. – 7. 10. 2019

 

Účastníci:

Anča Šebestíková, Šimon Janošec, Sam Maštálko a Standa Mitáč

 

Seznam vylezených cest:
Mission Gin Lemon, 6b+
Un Pomeriggio da Leoni, 6c
Sandrix, 6b+
Nuova Scomessa, 6b+
L’Arco, 6b+
La Freccia, 6b+
Facile ma larga, 6a+
Scarpdetennis, 6a
Crack a Go Go, 7a
Extra Large, 7a
Lo sceriffo di cada, 7a
Turkey crack, 8a – Anča Šebestíková o týden později

 

Text:
Sam Maštálko, účastník výjezdu a Sokolík

Fotky:

Standa Mitáč

 

Hlavním sponzorem Sokolíků je firma Mountain Equipment

Mountain Equipment

a materiálově je dále podporují Rock Empire a Tendon.