Facebook

Český horolezecký svaz

Sokolíci v Labáku

Sokolíci v Labáku
09. 06. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení a bouldering

Ve dnech 14. 5 až 17.5 se Sokolíci sešli v Labáku – proběho tady metodické školení zaměřené na základy bigwalové techniky. Je pravdou, že spojení Labák a bigwálová technika zní trochu zvláštně, ale vzhledem k situaci nám nevyšla plánovaná Itálie a Labák byl k základům zcela postačující. Ubytování a domácí zázemí nám poskytli Markéta s Kryštofem, kde jinde než U Kosti

 

Sokolíci_S. Mitáč


V pátek a v sobotu dopoledne nás čeká první díl metodiky. Jako metodický guru pro tento zájezd posloužil Ondra Beneš, který nám na skalce za hospodou ukázal, jak postavit portaledge, tahat taháčák, pracovat s lanem na štandu nebo efektivně jumarovat. Všechny zmíněné techniky jsme si během víkendu prakticky ozkoušeli a všichni jsme se ujistili se v tom, že bigwallové lezení je opravdu dřina, která se však dá značně zmírnit znalostmi a správnou technikou. Pomyslnou tečkou vzdělávací části byla noc na portaledgi se vším všudy.

Sokolíci


Metodické dopoledne jsme doplnili lezeckými odpoledny a levý břeh Labáku nám k tomu posloužil excelentně. Vylezli jsme pár klasičtějších směrů, kde se problém cesty neskrývá v lištách, ale ve spáře, koutu, případně širočině. Za zmínku stojí třeba „Cesta námořní pěchoty“ na Indiánku se svým lehce převislým sokolíkem v koutě, širočina „Adršpašské orgie“ na Panice nebo „Bublifuk“ na Žlutou stěnu žlebskou. 

Sokolíci


A protože jsme byli v Labáku, kde se snoubí klasiky se sportovkama, tak jsme si i poctivě lezecky zasportovali. Sportovek jsme zkoušeli mnoho, převážné vyhlášené cesty, ale jednu bych přece jenom vypíchl před ostatní. Jedná se o parádní linku „Kante Philosophy“. Tahle cesta vede na Dóm a už při příchodu tě praští do očí. Je to převislá, poměrně úzká, hrana, kde je hlavní boulder asi ve dvaceti metrech a jako bonus máš parádní výhled na na pravý břeh.

 Sokolíci  Sokolíci  Sokolíci

 Sokolíci Sokolíci Sokolíci Sokolíci

 

Velký dík patří Sanymu (Standovi Mitáčovi), který celý projekt drží při životě, Ondrovi za cenné rady, Mountain Equipmentu za kvalitní vybavení a ČHS za příspěvek na ubytování a další finanční podporu akce. 

 

napsal: Zbyšek Černohous

fotografie: Standa Mitáč

 

Hlavním sponzorem Sokolíků je firma Mountain Equipment

Mountain Equipment logo

a materiálově je dále podporují Rock Empire a Tendon.