Facebook

Český horolezecký svaz

Do převislé stěny neprší, jen zatéká. Sokolíci na Portaletu

Do převislé stěny neprší, jen zatéká. Sokolíci na Portaletu
21. 07. 2021 | Rubrika: Alpinismus, RSS - iSport.cz

Po třech letech nová parta. Mláďata z třetího cyklu Sokolíků - mladých alpinistů ČHS - poprvé vylétli za hranice, aby se popasovali se švýcarskou žulou.

Anča Šebestíková dobírá Elu Zýkovou v přímé variantě cesty “État de Choc” 7b

Anča Šebestíková dobírá Elu Zýkovou v přímé variantě cesty “État de Choc” 7b

 

Letošní červenec je ve znamení šíleného počasí a velkého množství bouřek. Předpokládaný páteční odjezd se posouvá, do deště se nám přijíždět nechce. Přes den dáváme s celou partou několik on-line meetingů a verdikt zní: „Jedeme se rozlézt do Saska a dáme si vědět v neděli.“ Dvě ze tří aut tedy odjíždí na lezbu do Saska a to poslední, plné Moraváků přijíždí za mnou do Českých Budějovic, Sasko máme poněkud z ruky a tak volíme pro rozlez oblast Sokolčí.

 

V neděli se po několika vyměněných hovorech ubíráme směr Švýcarsko. V pondělí se všichni potkáváme pod Portaletem, kde plánujeme strávit následující týden. Přebalíme si věci a už začínáme stoupat nahoru. Po třech namáhaných hodinách stavíme stany v basecampu a užíváme si kouzelné výhledy na Grand Combin a Petit Clocher du Portalet, kde vyhlížíme směry na zítřek. Je to bezvadná žulová jehla, kterou protíná spoustu spár. Ráno dáváme úderný budíček a vyrážíme pod stěnu. Dan s Ondrou M. nalejzají do cesty „État de Choc“ (7a, 250 m), kterou úspěšně probojují. Dva týmy, ve složení Tomáš a Rosťa + Ela a já, se vydávají do cesty „Esprit de Clocher“ (7a, 210 m), kterou též úspěšně prolejzáme, my si dáváme širočinovou variantu direkt (7a+). František s Ondrou H. se pouští do projektu „Ave Caesar“ (7c, 250m), jedná se o parádní vyhlášenou prstovku, kterou tu zkoušeli už minulí Sokolíci v roce 2019. První klíčovou délku posílá František na OS, potom je ale bohužel zastihne nepříjemné počasí, a tak musí slanit.

 

Sokolíci míří k Petit Clocher du Portalet

Sokolíci míří k Petit Clocher du Portalet

 

Následují dva dny testování voděodolnosti nového vybavení – bund od Mountain Equipmentu a hlavně našich stanů. Počasí se ne a ne zlepšit. Občas z mlhy v pauze mezi dešti vykoukne naše věžička, ale i barva naznačuje, že lézt to nepůjde. Vybraní se vydávají na výlet do Cabane d’Orny, kde u výborné polívky nabereme nové nápady na lezecké cíle. Během zkaženého počasí si alespoň někteří Sokolíci rozvinou masérské dovednosti, a tak náramně porestíme.

 

V pátek další dvě dvojice lezou „Esprit de Clocher“. Všichni ostatní hledají jak se (v rámci možností) suchou nohou probojovat skrze jižní stěnu. Na vršku staneme nakonec jen my s Elou, podaří se nám utéct do relativně suché hrany „La Sud-Est“ (6c, 200 m). 

Ondra Hašek padá v předposlední délce “Ave Caesar” 7c

Ondra Hašek padá v předposlední délce “Ave Caesar” 7c

 

Další lezecký den vyráží všechny dvojky do severní stěny. S Elou posíláme hezky na střídačku „État de Choc“ (7b, 250 m). Dan s Ondrou M. probojují s dosti omezenými kusy jištění stylem A1 cestu „La guerre des nerfs“ (7b, 250 m). Ostatní se vydávají zpátky do projektu „Ave Caesar“, který Standa dokumentuje pro Příběh cesty na eMontaně. Ondra H. elegantně posílá první těžké 7b+ a František následně první klíčové 7c na RP a pouští se do krokování druhého 7c. Než ale stihnou dát ostrý pokus zjeví se nad věžičkou z nenadání temný mrak, kluky sejme hrozivá bouřka a touhy po přelezu se rozplynou. Kluci slaní, a tak zase pro jednou zůstává „Ave Caesar“ bez přelezu. Během útěku nestíhají kluci plně uklidit stěnu (frendy a vklíněnce v klíčové délce), tak se tam ještě vydávají „Normálkou“ poslední den, potom už utíkáme domů před dalším zatažením okna.

Sokolíci v celé sestavě

Sokolíci v celé sestavě

 

Na to jak špatně to při odjezdu vypadalo s počasím, jsme si to pěkně užili a celkem jsme dohromady týmově posbírali několik krásných onsightů: 1x 7b+, 1x 7b, 1x 7a+, 4x 7a. A k tomu nabrali plno nesmírně důležitých zkušeností.

 

Partneři projektu

 

 


Anička Šebestíková - členka Sokolíků

Foto: Standa Mitáč