Novinky v databázi Skály ČR

30. 06. 2015 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Nové možnosti a funkce v databázi Skály ČR.

Po představení první verze databázového systému Skály ČHS se práce na jeho postupném vylepšování nezastavily. K nejpodstatnějším vylepšením databáze patří mapy, díky nimž mají Skály ČR podstatně lepší uživatelskou hodnotu. Změny v redakčním systému usnadňují práci administrátorům databáze a zlepšilo se sdílení na sociálních sítích.

Mapy

Ve stránkách sektorů, skal i v cestách přibyla červená ikonka, která po kliknutí otevře mapové okno založené na Google maps. V okně jsou zobrazeny pozice sektoru, skály, parkoviště a stanice veřejné dopravy.

spendlik

Příklad mapového okna:

mapa-okno

Mapu lze přepnout na satelitní, zvětšovat, zmenšovat a posunovat a využít Google StreetView  - panoramatické prohlížení terénu a fotografií připojených k mapám. Tam, kde prozatím v databázi nejsou žádné souřadnice, se ikona neobjevuje. Zde je příležitost doplnit souřadnice v rámci probíhající soutěže Mapování skal.

mapa-letecka  mapa-Streetview

V blízké době bude možné vyvolat kliknutím na špendlík v mapě jeho zobrazení na standardní mapě Google se vším, co Google nabízí včetně navigace k cíli.

Sociální sítě

na všech stránkách webu ČHS je nyní na pravém kraji obrazovky komponenta, která umožňuje pohodlné sdílení jakékoliv stránky, článku, nebo i stránky databáze skal na sociálních sítích - Facebook, Twitter, Google Plus nebo e-mailem.

Hledání prvovýstupců

Do prohledávaných textů byla přidána jména prvovýstupců. Hledání v okénku vpravo nahoře vám nyní vyhledá cesty nejen podle názvu, ale i podle prvovýstupců.

hledání

Fotografie

Nově je možné zobrazování libovolného počtu fotografií v cestách. Pro zobrazení fotek bylo vytvořeno samostatné pole pod základními informacemi, takže lze v redakčním systému vložit neomezený počet fotografií, které přitom neodsouvají základní informace do nedohledna.

cesta-fotky

Propojení na historické osobnosti

Cestu, jejímž autorem je někdo z význačných horolezců zapsaných v přehledu historických osobností, lze propojit do modulu historie. U cesty je zobrazen portrét a je nastaven jako aktivní odkaz na kartu osobnosti.

osobnosti

Drobná vylepšení

Na titulní stránce se rozšířily vysvětlivky a přibyl vstup pro administrátory.

Další novinky jsou zatím ve vývoji, nechte se překvapit.

P. Jandík