Databáze skal na webu ČR je spuštěna

V pátek 20. března 2015 byla spuštěna databáze skal na našem webu - Skály ČR.

Databáze obsahuje skalní oblasti, sektory, skály a jednotlivé cesty, s potřebnými informacemi pro lezce (popis cest, klasifikace, podmínky lezení, přístup do oblastí apod.), včetně informací z oblasti ochrany přírody. Databázový modul programovala společnost Vizus, která vytvořila celý web ČHS. Za ČHS odvedl spoustu práce Petr Jandík, kterému děkujeme. Poděkování patří i správcům skal a dalším lezcům z jednotlivých oblastí, kteří se na plnění databáze podíleli.

Jedná se o první verzi systému, který budeme, podle možností rozpočtu ČHS, dále zlepšovat a doplňovat, tak, aby poskytované informace byly co nejúplnější a hlavně aktuální.

Nejbližší kroky by měly směřovat ke zvýšení interaktivní samoobslužnosti databáze. Tak jako je již teď možné hodnotit oblíbenost a návštěvnost oblastí, sektorů či skal, mělo by být v dalších verzích možné podobně hodnotit charakter lezení, orientaci cest, apod. Takto vkládané informace umožní dále naplňovat a zpřesňovat informace v databázi, což pomůže nejen lezcům, ale např. i vydavatelům průvodců. Postupně bychom chtěli pracovat i na mapové části systému, jejíž spuštění je podmíněno získáním dostatečného počtu GPS souřadnic objektů.

Do databáze se dostanete z hlavní strany webu, kde je odkaz uložen v rychlém menu na horní liště -  Skály ČR, a také z rubriky Skalní oblasti, kde jsou Skály ČR jednou z položek menu.

Doufáme, že se vám budou Skály ČR líbit, i přes nedostatky, které provází zrod každého nového systému, a že se do jeho rozvoje jako uživatelé zapojíte.

B. Valentová, sekretariát ČHS