Výsledky reprezentace ČR v soutěžním lezení

18. 01. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení

V reakci na nepravdivé, nepřesné a zkreslené informace o stavu a vedení české reprezentace se Výkonný výbor ČHS rozhodl zveřejnit zprávu Komise soutěžního lezení, kterou dostává každý rok jako interní materiál, a stručné statistiky výsledků reprezentace v dlouhodobém srovnání. Veškeré informace zde v přílohách shrnuté jsou dostupné na webu IFSC a v dalších otevřených zdrojích. V blízké době zveřejníme podrobné statistiky výsledků reprezentace na stránkách http://www.horosvaz.cz/.

Výkonný výbor vzal na vědomí zprávu vedení reprezentace ČR v soutěžním lezení a konstatoval, že reprezentace dospělých dosáhla v letech 2014 - 2016 nejlepších výsledků v dosavadní historii svých startů na mezinárodních závodech IFSC. Úspěšnost je nejvyšší jak z hlediska počtu a kvality medailí na MS (2016 a 2014), ME (2015) a v celkovém hodnocení SP (2015), tak z hlediska celkové výkonnostní úrovně reprezentace, zejména počtu závodníků, schopných v mezinárodních závodech bodovat (2016, 2015).

Na MS v Paříži v roce 2016 získala reprezentace ČR jednu zlatou medaili, jednu stříbrnou a celkem 7 závodníků se umístilo na bodovaných příčkách. Bodovaných míst bylo osm. O dva roky předtím, z MS v Gijónu (obtížnost a rychlost) a Mnichově (bouldering) přivezla česká výprava dvě zlata, na bodovaných příčkách jsme měli čtyři reprezentanty, kteří získali pět bodovaných míst. ME v Chamonix (obtížnost a rychlost) a Innsbrucku (bouldering) skončilo pro nás ziskem jedné zlaté a dvou stříbrných medailí, kromě toho jsme měli jednu další finálovou účast (5. místo). Celkem 7 závodníků dokázalo bodovat a získalo v součtu 8 bodovaných míst.

Zároveň se zvýšila i celková výkonnostní úroveň mládežnické reprezentace. Za všechny je nutné vzpomenou historicky nejúspěšnější ME mládeže v roce 2016 v Mitterdorfu (AUT), kde Česká republika získala historicky první titul mládežnického mistra Evropy v lezení na obtížnost a celkem šest semifinálových účastí. Neméně úspěšné bylo pro naše barvy také MS mládeže v témže roce v Guangzhou (CHN): 1x finále, 5x semifinále, nejlepší umístění 4. místo.

Z celkových letošních výsledků českých reprezentantů v dospělých i mládežnických kategoriích je patrný dlouhodobý výkonnostní růst. Posledních několik sezón patří i přes zvyšující se konkurenci a náročnost závodů z hlediska české reprezentace k nejúspěšnějším obdobím v historii závodů IFSC. Důležité jsou nejen výsledky absolutní špičky, ale i zvyšující se počet závodníků schopných dosahovat postupových a bodovaných umístění.

Lze jednoznačně říci, že ve světovém měřítku neexistuje stát, srovnatelný počtem registrovaných lezců a ekonomickými parametry s ČR, který by dokázal výsledkům české reprezentace konkurovat.  Navíc naše reprezentace pokrývá všechny kategorie i disciplíny, což u řady zemí není běžné. Například na Mistrovství světa 2016 Česká republika v hodnocení národů obsadila v lezení na obtížnost 5. místo ze 40 zúčastněných zemí, v boulderingu 6. místo ze 47. zemí a v lezení na rychlost 8. – 9. místo z 23 zemí, zatímco lezecké velmoci jako Japonsko, Slovinsko či Německo některou z disciplín buď vůbec neobsadily, nebo v ní nezískaly ani bod.

Výkonný výbor oceňuje dlouhodobou koncepční práci KSL a vedení reprezentace, díky níž je možné dosahovat těchto výsledků i přes rostoucí mezinárodní konkurenci a za nesrovnatelně horších ekonomických podmínek, než mají naši konkurenti.

Zpráva o výsledcích reprezentace ČR v soutěžním lezení

Statistiky IFSC - výsledky reprezentace ČR 2007-2016 - výběr

za Výkonný výbor ČHS Petr Resch