Výsledky Ftime MČR a Tendon MČR mládeže v lezení na obtížnost 2016

24. 10. 2016 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Jak již jistě víte, o víkendu 22. – 23. 10. 2016 se lezení na obtížnost prezentovalo v NC Metropole Zličín svými mistrovskými kláními

autor: Tomáš Lisý

Ftime MČR a Tendon MČR mládeže v lezení na obtížnost proběhlo po dlouhých letech ve veřejném prostoru mimo obvyklá lezecká centra (doposud pouze jednou v Brně ve spojení se SP). Dějištěm byl velký, ochozem ohraničený, prostor Nákupního centra Metropole Zličín. Třikrát hurá tomuto kroku. Velikost (malinkost) stěny dokázali stavěči Honzové Zbranek a Šolc dohnat parádně postavenými cestami, vždyť mužské finále mělo padesát kroků. A strach z atmosféry, který umocnil průběh kvalifikačních a semifinálového kola, kdy se návštěvníci NC zastavili, postáli minutu, dvě a pokračovali dál, ukázal se po bouřlivém finále neoprávněným. Díky všem lezcům, divákům, stavěčů, rozhodčím….pomohli pořadatelům, pomohli českému soutěžnímu lezení, se kterým se seznámilo několik tisíc (deset?) lidí.

V sobotu v poklidu proběhly kvalifikace. Závodu se zúčastnilo 36 mužů a 22 žen. Ze špičky kromě Adama Ondry a boulderisty Martina Stráníka nechyběl nikdo. V kvalifikacích se stylem flash lezlo vysoko, pouze v jedné ženské byl pro mnohé problém už dole. Zajímavé ale bylo sledovat ten psychologický moment, jakmile nepříjemné místo přelezla první z dívek, další závodnice už se dokázaly přes nepříjemný krok posouvat. Obě kvalifikace topovalo pět mužů a tři ženy.

Nedělní dopoledne nabídlo velmi těžké semifinálové cesty. Takový je trend i v SP. Tak trochu pojistka stavěčů, aby mohli udělat atraktivní finále bez strachu o to, že se jim závodníci nerozdělí. Řešil se jeden protest, který byl uznán. Toto kolo bylo zároveň finálovým pro Tendon MČR mládeže v kategoriích A a J.

Na finále přijela Česká televize, skvěle jej nasvítila, a celé toto kolo proběhlo v parádní atmosféře. Úmyslně takto zvolená orientace stěny umožnila sledovat závod z vyvýšených míst a hrozen lidí dole, na schodech a kolem stěny čítal něco kolem pěti stovek diváků. A byli skvělí, hnali závodníky vzhůru přes převážně oblé chyty a silové kroky s minimem stupů. Závodníci i závodnice se rozřadili parádně. Mladé nadějné juniory střídali ostřílení borci, těch mladých, kteří mají ještě vše před sebou, byla převaha. Obě finále byla těžká už od začátku, ale umožňovala bojovat a rvát se o každý jeden chyt. A top v podání Kuby Konečného na padesátikrokové cestě…zkrátka paráda!

Mistry České republiky se stali junioři, což je jistě velmi dobře. Mezi ženami kralovala Veronika Šimková, která tak letos získala skvělý double poté, co zvítězila i na nedávném Rock point MČR v boulderingu. Mezi muži zvítězil největší favorit Kuba Konečný. Letošní mistr Evropy mládeže v kategorii A odměnil skvělé diváky nádherným topem, skvělou to tečkou za velkým svátkem lezení na obtížnost.

FOTOGALERIE ZE ZÁVODŮ

Záznamy v České televizi si budete moci vychutnat v těchto časech:

Premiéra

sobota 29. 10. 13:05

Opakování
sobota 29. 10. po půlnoci 04:00

pondělí 31. 10. 09:10

sobota 5. 11. 09:25

Velký dík patří všem, kdož se na akci podíleli:

Pořadatel: Climb4 (bez finančního příspěvku ze strany ČHS)

Organizátor:  Český horolezecký svaz

Generální partner: Ftime