Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost - Dornbirn 2017

14. 06. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ke druhému letošnímu závodu Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost, který se konal 10. – 11. 6. v rakouském Dornbirnu, nastoupila česká reprezentace ve výrazně oslabené sestavě. Ve srovnání s předchozím závodem v Imstu zde chybělo 9 českých lezců, mezi nimi i dva nejúspěšnější finalisté Ondra Slezák a Jakub Konečný. Další dvě finalistky závodů EYC, Eliška Adamovská a Lenka Slezáková, startovaly v Dorbnirnu v únavě z tréninku, protože se připravují na Mistrovství Evropy dospělých, které se koná už za necelé tři týdny. I přes kvalitní výkony některých lezců si proto náš reprezentační tým nepřipsal v Dornbirnu žádnou finálovou účast, i když několika závodníkům unikl postup jen těsně. Nejblíže k finále měli Marek Jeliga, Eliška Adamovská a Lenka Slezáková.

Marek Jeliga, startující v kategorii B (14 – 15 let), se poučil z chyb, které mu zkomplikovaly závod v Imstu, s kouči si precizně vyladil program a podal výborný výkon. V první kvalifikační cestě lezl bezchybně až do místa, které mu dle vlastních slov „připadalo až moc divný“, tam přece jen zaváhal a nedotáhl dlouhý krok do oblého spoďáku, což znamenalo 13. místo v cestě. Druhou cestu zvládl ještě lépe, zastavil ho až dynamický krok do plytkého chytu těsně pod topem, který měl jako nejmenší závodník ve startovním poli přece jen o něco těžší než ostatní. To znamenalo dělenou 7. – 12. příčku v cestě a do poslední chvíle nebylo jasné, zda mu to na postup do desetičlenného finále vyjde. Nakonec to nevyšlo, ale Markova konečná 12. pozice je i tak vynikající. Startovní pole je tak nabité a vyrovnané, že např. finalista závodu v Imstu Rakušan Andreas Hofherr skončil v Dornbirnu až na 37. místě.

Eliška Adamovská, závodící v kategorii A (16 – 17 let), i přes únavu z tréninku v první kvalifikaci dolezla vysoko a od nejlepšího výkonu v cestě ji dělily jen tři kroky, ale při vyrovnanosti špičky v letos výkonnostně nejsilnější kategorii to znamenalo průběžnou dělenou 10. – 11. pozici. Ve druhé kvalifikaci si pak po přelezu stropu zkomplikovala situaci silovějším řešením problému a i v této cestě skončila na 10. – 11. místě. Geometrický průměr pořadí Elišce ze dvou „finálových“ umístění vytvořil bohužel nepostupovou celkovou 12. příčku, která je ale i tak v dané konkurenci velmi kvalitním výsledkem.

Lenka Slezáková, startující rovněž v kategorii A, se už při rozlezení před první kvalifikací cítila hodně unavená a při závodě se to nijak nezlepšilo, takže aniž by něco zkazila jí už v první cestě došlo tak, že nedokázala dotáhnout silový krok z vysokého stupu. To znamenalo průběžnou 18. pozici a na dobrý výsledek to rozhodně nevypadalo. Ve druhé kvalifikaci ale Lenka zabojovala a i když se fyzicky trápila, nakonec dolezla do stejného místa jako Eliška Adamovská, s níž se tak rozdělila o 10. – 11. příčku v cestě. To v celkovém součtu Lence vyneslo solidní 14. místo.

Dobré výkony podali i Michaela Smetanová (18. místo v kategorii B) a Jan Vopat (20. místo v kategorii B). Ocenit je nutno i bodované výsledky závodníků startujících na vlastní náklady v kategorii B – Tereza Širůčková obsadila 23. a Albert Musil 30. pozici, přičemž v nejmladších kategoriích soutěžilo 37 dívek a 45 chlapců.

Některým českým lezcům závod nevyšel, asi největším smolařem byl Šimon Potůček, který po výborném výkonu v první kvalifikaci figuroval na 21. příčce mezi 47 závodníky v kategorii A, ale ve druhé cestě ve snaze nezkazit se pokusil vyřešit povinný dynamický krok na jistotu, což znamenalo pád, dělené 40. – 43. místo v cestě a 32. pozici celkově.

Děkujeme všem závodníkům za vzornou reprezentaci, Elišce Karešové za fundované koučování a péči o lezce, rodičům a dobrovolníkům za pomoc a spolupráci a partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.

Další závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost se koná 24. – 25. 6. ve švýcarském Usteru, ale již tento víkend hostí italská Bologna Evropský pohár mládeže v lezení na rychlost, kde se představí i česká reprezentace v této disciplíně.

Tomáš Binter