Český pohár v lezení na obtížnost 2014

03. 10. 2014 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Mistrovstvím České republiky v Ústí nad Labem se uzavřel letošní ročník Českého poháru v lezení na obtížnost. Jednotlivé závody ČP 2014 se konaly v pražském lezeckém centru Smíchov, Lomnici nad Popelkou, Svitavách a Ústí nad Labem (MČR), přičemž první tři z nich zároveň určily nominaci do reprezentace ČR.

Seriál v tomto roce přinesl jednu novinku, když závod ve Svitavách byl uspořádán jako společný pro mládež i dospělé a umožnil tak srovnání všech závodníků, kteří už mohou soutěžit v dospělých kategoriích. Všechny závody měly dobrou sportovní úroveň, je třeba ale říci, že po stránce propagační a společenské jsou stále vzorem podniky, pořádané v minulých letech ve Zlíně.

V kategorii mužů nebylo o celkovém vítězi rozhodnuto až do posledního závodu. I přes využití licencovaných stavěčů byla řada cest v rámci ČP na současnou výkonnostní úroveň mužské absolutní špičky příliš lehká. Opakovaně rozhodoval čas, čemuž je nutné se v příštích letech vyhnout, zvlášť když v tomto ročníku při dané kombinaci výsledků nakonec o celkovém vítězi ČP rozhodly 2 vteřiny časového rozdílu ve finálové cestě jediného závodu...

Do Českého poháru v lezení na obtížnost zasáhlo v kategorii mužů celkově 48 lezců, celkovým vítězem se stal Jan Jeliga před Tomášem Binterem ml. a juniorem Martinem Jechem. Všichni tři medailisté jsou reprezentanty ČR.

V kategorii žen naopak byla vítězka jistá už po třech kolech a MČR jako poslední závod rozhodovalo o pořadí až na dalších místech. U žen se kromě jediného závodu stavěčům podařilo obtížnost cest určit optimálně.

Do Českého poháru v lezení na obtížnost nastoupilo 17 žen, celkovou vítězkou se stala Jana Vincourková (věkem patřící do kategorie A) před Editou Vopatovou a juniorkou Ivou Vejmolovou. I zde jsou všechny medailistky reprezentantkami ČR.

Výrazným pozitivem letošního ročníku je vyšší počet lezců v obou kategoriích, kteří absolvovali celý seriál závodů Českého poháru a zvýšení konkurence jak v boji o reprezentační nominaci, tak o celkové pořadí v ČP - na čelných místech se objevují mladí závodníci, jejichž výkonnost je vysoká. Do budoucna je nutno pracovat na zvýšení úrovně závodních cest a propagaci soutěží v lezení na obtížnost, protože v této disciplíně nelze na úrovni Českého poháru dostat závody do veřejného prostoru, a tak je naopak nutno motivovat diváky, aby přišli do lezeckých center.

Tomáš Binter