2. kolo Rock Point Boulderzávody 2017 – Ostrava

09. 05. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Trojhalí Karolina – nádherné industriální prostředí, které se již poněkolikáté stalo dějištěm Rock Point Českého poháru v boulderingu. První květnový víkend se na místě bývalého vodního mlýnu sešli nej čeští boulderisti. Stage utvořená šesti profily, skvěle zvládnutá organizace závodu a fajn doprovodný program.

TV záznam z Ostravy:

Premiéra
ČT sport
pátek 19. 5. 15:55

Opakování
ČT sport
pondělí 22. 5. 12:55

CP Boulder Ostrava f SM, 5D3_3482

Na pozici potenciálního vítěze se namísto tradičně suverénního Martina Stráníka (který tento víkend skončil na SP v Japonsku na 49. místě) postavil netradičně Adam Ondra. Ten se jednoznačně postaral o to, aby byl závod divácky zase o stupeň atraktivnější. A to nejen lezecky… Proběhla přednáška o Dawn Wall, autogramiáda a spousta osobních motivujících setkání včetně skateboardingu s partičkou boulderprcků. :)

Sobotní rozjezd patřil mládežníkům z kategorie U16. Naděje zde rostou, ale rozhoduje zároveň zatím i výška. Jak se rozřadilo 7 chlapců a 14 dívek se dočtete ve výsledcích. Kategorie A a J závodily současně s dospělými.

2. kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu
Sobota 6. května 2017
26 holek a 43 kluků nastoupilo do sobotní kvalifikace čítající v každé kategorii 8 boulderů. Možná i nižší teplota a dobré tření pomohly k hodně topům. Adam proletěl kvalifikací a váhal jen ve smekavé trojce. Z prvního šel překvapivě Honza Chvála a spolu s ním dalších 13 mužů. Dámskou kvalifikaci  vyhrála Péťa Růžičková s 8 topy a skvěle si vedly i juniorky. Na dámské finále nakonec stačí 5 topů na 7 pokusů.

CP Boulder Ostrava f SM, 5D3_3529

Finále
Finále mužského i dámského závodu proběhlo zároveň.  Oči lítaly ze strany na stranu a super diváci ještě víc umocňovali atmosféru.

Charakter finálových mužských boulderů byl více technický. První krok závodníka na začátku finále bylo technické navážení na špatný stup, dále přepad do zóny. Styl: „Síla není potřeba“ (Martin Stráník on Asia tour). Ve druhém boulderu vícero závodníků olízlo top, do kterého to ale chtělo jít s rozvahou ne dynamikou. Ve třetím nepodržel top ten, kdo nedal špičku. Ve čtvrtém silový výlez na struktury a technické navážení na závěr. Záludností a myšlenek bylo v mužském finále hodně - rukopis Honzy Zbranka a Jendy Šolce.

1.       místo: Adam Ondra

2.       místo: Rishat Khaibullin (KAZ)

3.       místo: Jakub Konečný

4.       místo: Roman Kučera

Po letech silovějších předpokládaných vítězství je nyní ženské finále zajímavé ke sledování. Vítězka není předem rozhodně jasná.  Jinak bezchybné Verče Šimkové nesedl technický začátek prvního boulderu, poslala se tím na třetí místo. Souboj mezi Petrou Růžičkovou a Eliškou Adamovskou rozhodla technika a flexibilita.

Eliška po prvních závodech ČP v boulderingu hodnotí:

Závod se mi moc líbil, a to jak z hlediska super boulderů, tak hlavně atmosférou. Bylo super, že jsem mohla lézt tady před domácím davem.  Jelikož jsem nervák, tak mne psychicky strašně povzbudilo, že jsem vylezla první technický boulder. Od té doby se mi lezlo skvěle.“

1.       místo: Eliška Adamovská

2.       místo: Petra Růžičková

3.       místo: Veronika Šimková

CP Boulder Ostrava f SM, 5D3_3611

Přednáška

Adam Ondra ve své večerní přednášce sjel stručně své lezecké CV, v krase je krásně, topinka z nivou atd. Vyprávění o Dawn Wallu se dalo prožívat téměř živě. Adam výborně zachytil momenty výstupu, jeho opravdovou náročnost, skryté nástrahy. Byly promítnuty zajímavé záběry, třeba přelez klíčové traverzové délky. Napětí a emoce z El Capitana byly cítit až v Ostravě.

Další Adamův cíl je jasný, první světové 9c. Cesta je navrtaná, nakrokovaná, síla a pohyb se posouvají dál. Uvidíme, čeho se dočkáme.

Díky všem a budeme se těšit na MČR v Praze!

Autor: Martin Veselý, Sportovní lezení z.s.

Foto: Standa Mitáč