Uzavírky skal v roce 2019

25. 02. 2019 | Rubrika: Ochrana přírody

Na jaře a někde i začátkem léta je třeba počítat s uzavírkami skalních oblastí z důvodu hnízdění chráněných druhů ptactva, zejména sokola stěhovavého, výra velkého a čápa černého.

Aktuální informace o lokálních uzavírkách naleznete v tomto článku a samozřejmě v Databázi skal ČR. Prosíme, abyste uzavírky důsledně dodržovali a případně nás i informovali o hnízdištích na skalách, abychom mohli iniciovat vhodná opatření.

Spolupráce v Labských pískovcích díky OVK Labské pískovce.

Dubské skály (Kokořínsko)

Planý důl, Pepínova věž - 8.5. zaznamenáno hnízdění čápa černého

Lužické hory

Skály u Sloupu, Cvičná - hnízdění sokola

Moravský kras

NPR Býčí skála - zákaz vstupu do části území od 15.3. do 15.6. z důvodu hnízdění sokola stěhovavého - OOP NPR Býčí skála_2019-2023

Skalní útvar Kostelík v NPR Býčí skála - prostor, kam je vstup zakázán je ohraničen páskami a označen upozorňujícími cedulkami. V současnosti je možno horolezeckou činnost v NPR Býčí skála provozovat pouze na skalních útvarech Jáchymka a Stěna nad vývěry (výtoky).

Žleby - uzavřena Saxifraga od cesty Kamenný déšť (včetně) po cestu Řvoucí 40 (včetně)

Holštejn - uzavřena Lidomorna od cesty Pilířem po cestu Kostěj nesmrtelný

Vaňousovy díry - uzavřeny od cesty Menzes (Měsíční cyklus) po cestu Na věky věků

Sloup - uzavřeny stěny vedle Sloupské jeskyně (Žíznivá) od cesty Den sedmý, osmá noc po cestu Poplatná; od cesty Antikoro doprava do konce stěny

stěna nad Sloupskou jeskyní - od začátku stěny doprava po cestu Přímo žlábkem; Těžké cesty dole v klenbě jsou povolené.

Český ráj

Skalák - hnízdění na Dračím zubu, nelézt Severní cestu, Katapult a  Kaushekho hranu; Strubichova věž, SV cesta

Suché skály - Sokolí věž od cesty Koutová doprava až na konec věže. Cesty na pilíři Velké plotny lze lézt po druhý kruh.

Jizerské hory

Hnízdění na Sviním kameni v sedle pod kruhem Emilovy cesty (2. kruh populární Údolky) pod dolezovou spárou,  a druhé pak v Zahradní cestě v Zahradní stráni - konkrétně v úseku na konci traverzu Orlího hnízda. Je proto potřeba vyvarovat se lezení dotčených cest až do konce června.

Broumovsko

Adršpašsko-teplické skály, okolí Chrámových stěn - zákaz vstupu od 26.3. z důvodu hnízdění sokola stěhovavého

Žďárské vrchy, Vysočina

Drátník - částečná uzavírka od 10.4. do 15.6. z důvodu hnízdění krkavce

vyznačení uzavírky - mapka

Čtyřpaličatá skála - zákaz vstupu byl 18.4. zrušen

Bílá skála u Luk nad Jihlavou - zákaz od 3.4. z důvodu hnízdění výra velkého

České středohoří

Průčelská rokle (Výří skály) - zákaz vstupu do části území  od 1.3. do 30.6., z důvodu hnízdění sokola stěhovavého a výra velkého; podrobnosti - OOP Průčelská rokle 2019-2021

Bořeň - zákaz od 1.2. – 30.6. v úseku od Kramlové c. po Pravý severní pilíř, mimo prostoru Severního komína, kde platí celoroční zákaz.

Zlatník - zákaz od 1.2. do 30.6.

Vrabinec - zákaz od 20.4. do 20.6. na Hlavní, Střední, Malé věži a Střední jehle

Tušimické skály - zákaz od 15.1. do 15.7.

Labské pískovce

Jetřichovice - okolí Voldříška, mezi kopci Koliště a Čertovka - zákaz od 21.3. do 1.7.

Ostrov - severní část, skupina kolem Obra:

Rozhledna (masív), Venušin Pahorek, Běliningrad, Věž Zdenky, Obr, Sfinga, Hrobka, Zalesněná věž - zákaz od 5.3. do 30.6.

Modřín - uzavírka od Březové věže po Jelení skálu (okolí Rajské věže) - zákaz od 1.3. do 1.7.

Rájecké údolí - od Pohraničního rohu po Nosatce - zákaz od 1.3.do 1.7. (sektor Rájecké údolí).

Labské údolí pravý břeh - NPR Kaňon Labe

Uzavírka v okolí Španělské stěny byla 10.6.2015 zrušena.

Nutno dodržovat časové vymezení uvedené v platném opatření obecné povahy, viz mapa

- Od Růžového pilíře až k Růžové vyhlídce - uzavírka od 1.6. 2017 do 1.7. kvůli hnízdění sokola stěhovavého a čápa černého

- Dočasná uzavírka navíc: Sektor Ostroh Španělské stěny, od

Štikase po Penzion svět - zákaz od 1.3. do 1.6. (období uzavírky o 1 měsíc zkráceno)

Labské údolí levý břeh - Citadela, Ústecká věž, Kyklop - zákaz od 1.3 do 1.6. (období uzavírky o 1 měsíc zkráceno)

Uzavírka u Východního roku byla k 10.6. zrušena.

Oblast Bělá - Faraon,Velká věž, Bělská jehla, Brána - zákaz od 1.3. 2019 do 30.6.

NP České Švýcarsko - Hřensko, Soutěsky, Vysoká Lípa, Tokán, Jetřichovice, Kyjovské údolí, Brtníky

Uzavírky jsou označeny páskami a informačními cedulemi.

B. Valentová, ČHS