Povolení lezení v NPR Kaňon Labe

29. 07. 2010 | Rubrika: Ochrana přírody | Komentáře (0)

Povolení lezení v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe

Dne 29.7. 2010 nabylo právní moci rozhodnutí, kterým Správa CHKO Labské pískovce uděluje souhlas "k vyhrazení terénů pro horolezeckou činnost a vyznačení přístupových cest" v NPR Kaňon Labe, která byla zřízena 1.6. 2010. Povolení se podařilo získat v relativně krátké době díky intenzivním jednáním, která byla vedena od konce května, tj. od okamžiku, kdy byl ČHS o vyhlášení nové NPR informován. Poděkování patří zejména předsedovi OVK Labské pískovce J. Pletichovi, který se na jednáních velmi aktivně podílel, správě CHKO za vstřícný a věcný přístup a také všem lezcům, kteří po dobu jednání respektovali zákaz lezení.

Povolení lezení v NPR Kaňon Labe se vztahuje na všechny lezce (tj. není podmíněn členstvím v ČHS či jiné horolezecké organizaci)  a platí do konce roku 2012, s tím, že po vyhodnocení dopadů lezecké činnosti na stav přírody bude vydáno nové povolení, které bude na případné dopady reagovat.

V průběhu jednání jsme se snažili vyjednat takové podmínky, které by možnost lezení v této oblasti co nejméně omezovaly. Na některých podmínkách jsme se se správou CHKO bez problémů shodli (lezení pouze na suché skály, přístup po vyznačených stezkách apod.), v některých bodech jsme při jednání akceptovali odborné požadavky ochrany přírody (zejména hnízdění ptactva); shody nebylo dosaženo ve věci používání magnézia.

Možnost lezení je spojena s některými omezeními, z nichž některá v této oblasti před vyhlášením NPR neplatila. K nejdůležitějším patří tato:

• V několika lokalitách je z důvodu hnízdění ptactva povoleno lezení až od 1.7., v ostatních je povoleno celoročně.
  • V oblasti platí zákaz používání magnézia.
  • Lezení není povoleno na věže Doutník a Čihadlo.
  • V oblasti je zákaz dělání přeskoků z masivů na věže.

V oblasti samozřejmě platí povinnost dodržovat Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách, tj. zákaz lezení na mokré skály, zákaz používání jisticích prostředků poškozujících skály apod.

Veškeré podmínky jsou uvedeny v rozhodnutí, které je k dispozici zde NPR Kaňon Labe - povolení 2010-2012, mapy, a na webu http://skaly.horosvaz.cz/.

Prosím, abyste se s nimi seznámili a respektovali je.

B. Valentová

tajemnice ČHS