Nová výjimka pro horolezectví - Rudické propadání a Stránská skála

29. 10. 2015 | Rubrika: Ochrana přírody

V polovině října nabylo právní moci rozhodnutí Správy CHKO Moravský kras, na základě kterého je i nadále možné využívat k horolezectví skály na území Národní přírodní památky Stránská skála a na území Národní přírodní památky Rudické propadání. Povolení lezení platí do konce roku 2025.

Podmínky povolení jsou stejné jako dosud, tj.:

Na území NPP Rudické propadání je vystrojení a udržování jisticích prostředků povoleno pouze na stávajících cestách, a to na skalních útvarech Skály u propadání - Stěna nad propadáním, Stěna vedle propadání, V kamenném žlíbku; Skály v kolíbkách - Slza, Podhradí, Hrad (Šípkový hrad a Blok).

Na území NPP Stránská skála je povolen vystrojování a udržování jisticích prostředků na celém úseku skal horního patra bývalého lomu a na skalách amfiteátru prostředního a severního lomu dolního patra.

V případě horního patra je preferován bouldering a nově je zajištěno 5 cest. Ostatní jištění horního patra je ponecháno na dožití a nebude obnoveno.

Rozhodnutí - úplné znění

Obě skalní oblasti patří do působnosti OVK Jižní Morava. Prosíme, abyste stanovené podmínky dodržovali.

B. Valentová, sekretariát ČHS