Lokální uzávěry v Moravském krasu z důvodu hnízdění

03. 06. 2014 | Rubrika: Ochrana přírody

Jako každoročně v období hnízdění dravých ptáků dochází k některým lokálním uzávěrám v jednotlivých sektorech na Holštejně, ve Sloupu a v Rudicích. Tyto uzávěry řeší Správa CHKO Moravský kras ve spolupráci s OVK Jižní Morava.

Společnou snahou je omezit lezení v cestách nezbytně nutných pro zdárné vyvedení mláďat. V jednotlivých sektorech jsou na skále umístěny cedulky se známými značkami označující omezení lezení. Cedulky jsou umístěny tak, aby byly dobře viditelné a pro nelezeckou veřejnost složitě dostupné. Po předchozích zkušenostech je pro letošní rok omezení stanoveno do 16.7.2014 tak, aby se nemuselo případně posouvat dále. Hnízdiště jsou pravidelně monitorována a v případě dřívějšího vyvedení mláďat budou cedulky odstraněny i dříve, což lze díky letošnímu teplému jaru a dřívějšímu zahnízdění předpokládat. Žádáme tedy lezeckou veřejnost, aby tato omezení respektovala.

Jedná se o tato následující omezení:

• Holštejn, Vaňousovy díry - cesty Pan Kloaka, Přes ten les a Volání divočiny, Holštejn, Nad Holštejnskou jeskyní – cesty: Měsíční svit, Letecká Havárka, Aerodrom, Jeden život nestačí, P+Š, Navzdory času, Nová varianta, Holštejn, Lidomorna – cesty Zkratka na Hrad, Nedokončená, Ztráta času a Noční spára.
  • Sloup, Indie – Deštivá spára, var. Deštivé spáry, Black Star, horní délky cest No Future a Čína, Sloup, Stěna vedle Sloupské jeskyně – cesty 50.den, Den sedmý, osmá noc, Jen jeden může být první, Nedokončená, Potměšilý domácí, Poplatná, Zlodějina, Žádný problém, Tea for one, Sloupský baron, Mauglího, Jindrova, Varianta při hraně, Sloup, Stěna nad Sloupskou jeskyní – cesty Brainstorm, Cesta kamarádů, Sloupské Idaho, No Name, Flash dance, Stoupův blbý název a Strach.
  • Rudice, Hrad (Kolíbky) – zadní část masivu počínaje cestou Knoflíková válka a konče cestou Brzdova včetně. Vzhledem k poloze hnízda v této lokalitě, je vhodné se pod těmito cestami vůbec nevyskytovat.

Veškerá lokální omezení lze dohledat na Skalních oblastech ČHS.

Za OVK Jižní Morava Vladimír Wolf