ČHS udělil ocenění Výstupy roku 2015

V sobotu 9. dubna byly v Lezeckém centru SmíchOFF vyhlášeny výsledky soutěže Výstupy roku 2015, ve kterých byly oceněny nejlepší horolezecké výstupy a skialpinistické sjezdy členů Českého horolezeckého svazu v uplynulém roce.

_L5D1356_1_resize

Tímto dnem se dlouholetá soutěž ČHS po několika letech vrátila k původnímu konceptu - vyhlašování nejlepších výkonů za celý kalendářní rok. K dosavadním oceněním - Výstup roku, Výstup roku s hvězdičkou a čestné uznání, která jsou udělována v rámci jednotlivých disciplín, přibyla nová kategorie - Talent roku. Tu mohou získat mladí lezci a horolezci ve věku do 18 let (skály, bouldering), resp. do 25 let (horské disciplíny).

Vzhledem k tomu, že sobotní vyhlášení výsledků navázalo na ocenění, která byla udělena již v srpnu 2015 v Teplicích nad Metují, byly některé výsledky předem známé, a nově k nim byla přidána ocenění za výkony uskutečněné ve druhé polovině roku 2015. Nejvíce ocenění včetně Výstupu roku s hvězdičkou získal Adam Ondra.

V jednotlivých disciplínách byla udělena následující ocenění

• Hory pod 6000 m n.m., skalní charakter, big wall

Výstup roku - Bellavista, 8c (Dolomity, Cima Ovest) - Jan Zbranek, Dušan Janák

čestné uznání - Invisible Line, 7a, A1 (Patagonie, Aquja Poincenot) - Jindřich Hudeček, Michal Brunner

• Pískovcové a jiné tradiční lezení

čestné uznání - Skalák uprising (FA), Xa AF (Skalák, Ottovy věže) - Martin Klonfar, Jakub Frič, Jaroslav Štumpf, Petr Slanina

• Skalní terény - ostatní oblasti

Výstup roku - C.R.S., 9b (Mollans, Francie) - Adam Ondra

čestné uznání - Predátor, 11/11+ (Český kras, Srbsko) - Adam Ondra

• Bouldering

Výstup roku s hvězdičkou - Jade, 8B+ Fb; nejtěžší flash této obtížnosti na světě (Rocky Mountains, USA) - Adam Ondra

Výstup roku - The Story of Two Worlds, 8C (Cresciano, Švýcarsko) - Martin Stráník

• Sportovní ledolezení a mixy

Výstup roku - Low G Man, D14 (Bus del Quai di Iseo, Itálie) - Lucie Hrozová

čestné uznání - Kamasutra, D13+ (Bus del Quai di Iseo, Itálie) - Lucie Hrozová

• skialpinismus

Výstup roku - One World Two Ski a sjezd Manáslu z 7900 m n.m. - Karel Svoboda, Martin Štourač

čestné uznání - Marinelliho kuloár ze Silbersattelu (masiv Monty Rosy) - Marek Holubec, Jan Hartman

čestné uznání - Tazaghart, žlab v S stěně (Atlas, Maroko) - Jiří Švihálek, Ondřej Švihálek

• Talent roku

Mozek na citrón, 8a+ Fb - Petr Resch ml. (Petrohrad)

Mrtvaski ples, 8B, PP - Eliška Adamovská (Mišja Peč, Slovinsko)

Chiński Maharadźa, VI.5 (7c+) - Markéta Janošová (Dolina Bolechowicka, Polsko)

Manáslu (8 163 m n.m.), SV úbočím - Jan Polášek (Himálaj)

Manáslu (8 163 m n.m.), SV úbočím - Martin Ksandr (HImálaj)

V kategoriích Velehory nad 6000 m n.m. a Hory pod 6000 m n.m. ledovcový charakter nebyla ocenění udělena.

J. Zbranek a D. JanákM. Štourač a K. SvobodaP. Resch ml.E. Adamovská

Fotografie - Tomáš Lisý

Další fotografie si můžete prohlédnout v v této galerii.

Autoři oceněných výstupů dostanou kromě diplomů také finanční odměny. Všem patří velké gratulace.

Přehled výsledků předchozích ročníků najdete na stránce Nejlepší horolezecké výkony - archiv.

B. Valentová, sekretariát ČHS