Pelikánův seminář 2015

Pelikánův seminář je možnost setkání všech, kdo se zajímají o problematiku horské medicíny. 

Seminář organizuje Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny, od roku 2013 se do organizace zapojuje také Medicínska komisia SHS James.

 

Seminář nese jméno výborného českého horolezce a lékaře – Jiřího Pelikána.

MUDr. Jiří Pelikán se narodil v roce 1952. Vystudoval Lékařskou fakultu v Praze a  v roce 1976 nastoupil na chirurgické oddělení do Jablonce nad Nisou, kde si jako specializaci vybral traumatologii. Byl jedním z nejlepších lezců jabloneckého oddílu LIAZ - už v roce 1976 přelezl severní stěnu Eigeru a Mnicha. V dalších letech podnikal náročné zimní průstupy v oblíbených Julských Alpách, lezl na Kavkaze, Pamíru a ve Fanských horách. Byl členem expedice na Dhaulagiri 1984, v roce 1987 vystoupil na vrchol Shivlingu. Jiří Pelikán pracoval na svých výpravách jako expediční lékař a horolezec, stál u zrodu horské medicíny u nás. Především však byl špičkový horolezec, který se chtěl plně věnovat funkci expedičního lékaře až později, až nebude mít ambice na sportovní cíle nejvyšší úrovně. Bohužel se toho nedožil. Zahynul dne 1. 10. 1988 na Annapurně ve výšce téměř 8000 m n.m.

 

První Pelikánův seminář se konal v Praze v roce 1990, od roku 1992 pak nahradil dřívější semináře zdravotníků ČHS. Na počátku byl seminář hlavně pracovním setkáním členů Lékařské komise ČHS a Společnosti horské medicíny. Od roku 2008 se přeměnil na konferenci pro odbornou i laickou veřejnost. Koná se vždy jednou ročně na podzim.

 

Hlavními tématy jsou novinky v horské a wilderness medicíně, úrazovost, kazuistiky související s horolezeckou činností, bezpečnost, záchrana a další témata. Večerní program obvykle pokračuje fotoreportážemi z expedic a cest.


26. ročník Pelikánova semináře

24.-25. října 2015, Vysoké Tatry, Tatranská Lomnice

Pořadatel Medicínska komisia SHS James

 

Přednášky a referáty


ARCHIV

Lidé a hory
Montana
Lezec
HUDYsport
Montura
Tendon
Rock Point
UNIQA pojišťovna
Pivo Rohozec
Svět outdooru
Pohora
Horyinfo
Everest
Facebook
Hory
A. Ondra
kluk závody
Labák
Adr
věžka