Horolezecké muzeum na zámku v Adršpachu

22. 08. 2014 | Rubrika: Historie horolezectví

V minulém týdnu byly instalovány poslední panely připravené Historickou komisí ČHS v horolezeckém muzeu na zámku v Adršpachu.

Jde o první stálou prezentaci historie horolezectví připravenou Českým horolezeckým svazem. Zpracovány jsou úplné prvopočátky organizovaného českého horolezectví. Věděli jste, že ve druhé polovině 19. století a začátkem 20. století byla Praha jedním z center organizovaného alpinismu v Evropě? Expozice mapuje činnost Pražské sekce Německého horolezeckého svazu, Českého odboru Slovinského planinského drušstva, prvního zcela samostatného českého spolku - Lezeckého kroužku Prachov a Klubu alpistů československých.
Druhá část expozice mapuje všechny významné československé himálajské prvovýstupy , které jsou doplněny řadou velkoformátových fotografií např. M. Albrechta, M. Holečka, J. Nováka, J. Rakoncaje, L. Sulovského, B. Svatoše.
V přízemí je zámku je expozice historie pískovcového lezení v Adršpašsko-teplických skalách připravená místními lezci.
Zámek je v Dolním Adršpachu a je otevřen denně od 10 do 18 hodin.

M. Holman, Adršpach