Zástupci ČHS na jednání komisí UIAA

30. 06. 2014 | Rubrika: Vzdělávání, O ČHS

Mezinárodní horolezecká federace, UIAA, realizuje svoji činnost obdobně jako ČHS, prostřednictvím odborných komisí. V několika z nich působí jako řádní nebo korespondenční členové i zástupci ČHS.

Setkání Mountaineering commission v Chamonix

Na začátku dubna se v Chamonix konalo setkání členů Horolezecké komise UIAA, která se zaměřuje zejména na vzdělávací standardy, etiku a pravidla horolezectví. Její součástí jsou tři pracovní skupiny - Training Standard Panel, Legal Expert working group a Traditional Value working group. Jednání komise se zúčastnil i předseda metodické komise ČHS Jiří Vogel, který v komisi UIAA působí jako řádný člen.

Jednání připravila francouzská horolezecká federace (FFCAM), zúčastnili se jej delegáti a hosté z dvanácti zemí a člen výkonného výboru UIAA P. Farkas. Na programu byly otázky bezpečnosti lezení, revalidace vzdělávacích standardů a jednání s Petzel Foundation zaměřené hlavně na možnosti využití mezinárodní metodické publikace Memento. Pro ČHS se podařilo dojednat revalidaci vzdělávacích standardů RCI (instruktor skalního lezení) a HAL (instruktor horolezectví).

Podrobnější informace od J. Vogela je k dispozici zde.

Jednání Safety Commission v Bristolu

Na začátku června se v Bristolu ve Velké Británii sešla Bezpečnostní komise UIAA, která se věnuje, jak vyplývá z jejího názvu, všem aspektům bezpečnosti horolezectví, do její kompetence patří i UIIA Safety Label. ČHS na jednání zastupoval Jan Holec, který je od loňského roku korespondenčním členem této komise.

Jednání se zúčastnili zástupci členských federací a řada zástupců testovacích laboratoří a výrobců horolezeckého materiálu, včetně několika českých firem (Lanex, Singing Rock atd). Na jednání byla diskutována mj. bezpečnost ferrat, testování částí skialpinistického vybavení a problematika informovanosti a vzdělávání lezecké veřejnosti. J. Holec upozornil na rizika spojená s instalováním jediného vratného bodu ve sportovních cestách.

Podrobné informace o J. Holce si můžete přečíst zde.

B. Valentová, sekretariát ČHS