Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Reakce na návrh  J. Turka a spol. na Valnou hromadu ČHS

Reakce na návrh  J. Turka a spol. na Valnou hromadu ČHS
02. 03. 2017 | Rubrika: O ČHS

Komentář vedení ČHS k nepravdivým informacím publikovaným J. Turkem, P. Janatou a R. Halamou v souvislosti s podáním návrhu směrnice na Valnou hromadu ČHS

 

Aktualizace 3.3. 2017: P. Janata, předseda HO TJ Union Plzeň, nás informoval, že oddíl podporuje návrh informační směrnice, ale s doprovodným textem, na který reaguje ČHS, nemá autorsky nic společného. Výzva k omluvě a stažení textu s nepravdivými a zkreslujícími informcemi se týká J. Turka, který je autorem textu.

 

24. 2. půl hodiny po půlnoci jsme obdrželi níže uvedený text s pokynem, že ho máme uveřejnit v bulletinu pro Valnou hromadu ČHS, který jsme rozesílali 24. 2. odpoledne. Protože pátek 24. 2. byl pro nás spojený s velmi hektickou prací na redakci již doručených materiálů, dokončení a rozeslání bulletinu, nestihli jsme na mail odpovědět a zareagovali až v pondělí.

 

Jelikož text podepsaný Jakubem Turkem, Petrem Janatou a Robertem Halamou obsahuje velké množství nepřesných, zkreslených a nepravdivých informací, z nichž některé podle našeho názoru naplňují skutkovou podstatu trestného činu pomluvy dle § 184 Trestního zákoníku 40/2009 Sb., přikládáme původní verzi textu s našimi komentáři psanými kurzívou, které uvádějí některé nepravdivé informace na pravou míru.

Autoři zveřejněním nepravdivého textu poškozují ČHS. Tímto je žádáme, aby nepravdivé články stáhli a ve všech médiích, kde nepravdivý text publikovali, zveřejnili písemnou omluvu. Pokud tak neučiní do 8. 3. 2017, zvážíme další právní kroky.

 

Následuje původní text, doplněný našimi komentáři - kurzivou:

 

Ahoj horolezci,

pokládáme situaci v Českém horolezeckém svazu za neutěšenou. Nevíme přesně, co se děje ve Výkonném výboru ani v jednotlivých výkonných složkách ČHS. Rádi bychom, aby to byly pouhé obavy z něčeho, o čem nás nikdo neinformoval. Členská základna ovšem nemá možnost zjistit, co se přesně odehrává a kam naše horolezecká organizace směřuje.

Jen namátkou uvádíme pět příkladů, jak to mezi členy vře, a při tom vedení dělá mrtvého brouka: 

 

1) Oblastní vrcholová komise Západní Čechy doložila sekání chytů na Petrohradské žule a hlavní viník Petr Resch byl za to pouze lehce pokárán.    

Z rozhodnutí DK-001/2016 vyplývá, že nebylo doloženo sekání chytů a už vůbec ne Petrem Reschem – viz 4. odstavec odůvodnění: http://www.horosvaz.cz/res/archive/133/019337.pdf?seek=1469210875

Petr Resch nebyl lehce pokárán, nic takového disciplinární řád ani neumožňuje, ale dostal disciplinární trest – veřejné napomenutí.

O sekání chytů se nemluvilo ani v zápisu OVK Západní Čechy, který byl součástí podnětu podaného k DK, předmětem podání zde bylo poškozování přírodního povrchu skály. V odůvodnění z disciplinárního řízení se píše, že k němu docházelo drátěným kartáčem.

Jedná se o zkreslování informací autory dokumentu, které nebere v úvahu výsledek disciplinárního řízení a bez faktických důkazů napadá a poškozuje Petra Resche. Vymyšlená a jasnými fakty nepodložená tvrzení o vysekávání nových chytů majzlíkem prezentoval Jakub Turek i ve svých mediálních výstupech v rozhlasovém vysílání jako zástupce zpravodajského webu, čímž se opakovaně dopouštěl pomluvy i vůči ČHS, v rozporu s čl. V. bodem 7a) stanov ČHS.

 

2) Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost se konalo v nedůstojných prostorách hypermarketu na směšně malé stěnce a ještě k tomu marketingová práva držela zcela neznámá firmička založená těsně před konáním závodů.

Dlouhodobým zájmem ČHS je dostat vrcholné závody do veřejného prostoru, což se ale dosud dařilo pouze u boulderingu, u něhož to přineslo výrazný posun v úrovni veřejné prezentace lezeckého sportu. Důstojnost a nedůstojnost prostorů je jistě věcí osobního názoru a preferencí každého, srovnání důstojnosti prostorů OC Metropole Zličín a některých stěn v tělocvičnách či bez jakéhokoli zázemí pro diváky, na nichž se v minulosti MČR také konalo, vychází z hlediska veřejné prezentace jednoznačně ve prospěch OC Metropole Zličín. Ani z reakcí samotných závodníků nevyplývá, že by místo konání či samotný závod považovali za nedůstojné, naopak většina účastníků závod hodnotila pozitivně.

Uvádíme jako příklad komentář Honzy Zímy, který jako jeden z nejstarších účastníků MČR jistě nemá důvod nikomu pochlebovat:

„Závod se podle mě povedl. To, že stěna nebyla parametrově nejlepší vůbec nevadí. Záleží hlavně na stavěčích, kteří opět odvedli dobrou práci. Každá cesta myslím splnila svůj úkol. Při finále pak perfektní atmosféra, kterou jsem na závodech s lanem dlouho nezažil. Organizace taky v pohodě.  Dokonce ani dříve diskutované diplomy pro vítěze nechyběly! Konkurence silná, co víc si přát? Příznivce nákupáku samozřejmě taky nejsem, ale jako první krok určitě dobrý. Vzkaz na závěr: organizátorům palec nahoru; a vy co tady jen anonymě pič..te - shořte!!

Honza Zíma“

Lezecká stěna odpovídala svými rozměry nejen Pravidlům soutěžního lezení ČHS (http://www.horosvaz.cz/res/archive/152/021517.pdf?seek=1483425460), ale i mezinárodním pravidlům IFSC pro rok 2016 (http://www.ifsc-climbing.org/images/World_competitions/Event_regulations/IFSC-Rules_2016_V2_2.3.pdf) a její parametry by tak umožňovaly i uspořádání závodu Světového poháru, nelze ji tedy označit za „směšně malou stěnku“.

Držitelem marketingových práv je a zůstává vždy ČHS, který může svolit k využití jejich části pořadateli. Co se týká malé firmičky – ani na veřejnou výzvu se nepřihlásil žádný jiný zájemce: http://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/vyzva-zajemcum-o-konani-vrcholovych-soutezi-v-obdobi-2017-2020/. Ani v roce 2016 nebyl žádný jiný zájemce o pořádání MČR dospělých v lezení na obtížnost. Jsme rádi, že někdo je vůbec ochotný investovat svůj čas, úsilí i peníze do závodu pořádaného ve veřejném prostoru, což je pro velkou část sportovních svazů obtížně dosažitelné meta. Pořadatel MČR se navíc vzdal práva na poskytnutí dotace, která mu dle tabulky dotací pro pořadatele závodů náležela a ušetřil tak ČHS nemalé finanční prostředky.

 

3) Již tři roky po sobě se nekonalo Mistrovství České republiky ani Český pohár v drytoolingu, ještě nedávno parádní disciplíně českého závodního lezení.

Letos i vloni se konalo MČR v drytoolingu na rychlost, kde máme i 2 reprezentanty ochotné startovat na mezinárodních závodech. V drytoolingu na obtížnost se na výzvu nikdo do reprezentace nepřihlásil.  Nejde navíc o disciplínu závodního lezení, ale o samostatný sport zastřešovaný odlišnou mezinárodní federací než soutěžní lezení a s nesrovnatelně nižší domácí i mezinárodní konkurencí, než je v soutěžním lezení (kde se např. o reprezentaci bojuje v nominačních závodech), stejně tak malý je zájem veřejnosti - kolik lidí potkáváte na umělých stěnách s cepíny? Budeme velice rádi, když se pomocí nadšení lidí z ledových arén, kteří mj. pořádají výše zmíněné mistrovské soutěže „na rychlost“, opravdu parádní disciplínou stane.

 

4) Již mnoho let zůstávají nejasnosti v organizaci závodů, nominacích a finanční podpoře závodníků na umělých stěnách. Vše je neprůhledné a tím pádem demotivující pro závodníky i realizační týmy.

V málokteré oblasti činnosti ČHS je vše tak pečlivě a jasně definováno jako u závodů na umělých stěnách, stačí si projít informace pro pořadatele, prováděcí předpisy, pravidla závodů, nominační pravidla a pravidla proplácení každoročně zveřejňovaná na webu ČHS v sekci Soutěžní lezení (http://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/). Organizace závodů je jednoznačně určena pravidly závodů a prováděcími předpisy, s pořadateli závodů jsou vždy uzavírány standardní smlouvy. Veškerá ustanovení, týkající se nominací a proplácení nákladů reprezentantům, jsou zcela transparentní a jednoznačná, vše je striktně dodržováno a dvoustupňově kontrolováno. Nad rámec zveřejněných nominačních pravidel a pravidel proplácení není nikomu ze závodníků poskytována žádná finanční podpora. ČHS neeviduje v posledních letech žádnou stížnost na nejasnost nominačních pravidel či pravidel proplácení nebo jejich nedodržování.

 

5) Valná hromada zavázala Výkonný výbor, aby nejednal se staviteli ani uživateli ferát v České republice. Přesto se ukázalo, že předseda se účastnil oficiálních jednání, jak ferátisty začlenit do organizační struktury ČHS. 

Autoři dokumentu si stěžují na nedostatek informací, ale z tohoto komentáře je patrné, že dávají přednost ničím nepodloženým pomluvám před fakty a nejsou schopni elementární práce s veřejně dostupnými informacemi. Autoři si ani neprošli usnesení předchozích Valných hromad, která jsou na webu: http://www.horosvaz.cz/chs-informace/valne-hromady/, aby se přesvědčili, že v žádném z předchozích usnesení není pokyn Valné hromady pro Výkonný výbor, aby nejednal se staviteli nebo uživateli ferrat. Přesto publikují veřejně text, ve kterém se snaží na základě lživého a vymyšleného argumentu poukazovat na to, že předseda neplní řádně svoji funkci a koná v rozporu s usnesením Valné hromady.

Navíc řada informací a údajů, které jsou zveřejněny na webu ČHS (viz odkazy výše), je autory záměrně ignorována, zkreslována nebo lživě interpretována, takže poskytování dalších informací by vedlo pouze k dalším lžím a osobním útokům, což rozhodně není v zájmu členů ČHS.

Žádáme proto naše členy, aby dobře zvážili podporu podobných návrhů, i komu případně svěří na VH zastoupení svého oddílu.

 

Jan Bloudek, předseda ČHS

 

Dále následuje původní text, navrhující novou informační směrnici, jejíž dopady do provozu a nákladů ČHS nehodláme v tomto článku jakkoliv komentovat a předpokládáme, že debata o ní proběhne na Valné hromadě 25.3., pro kterou připravíme k předloženému návrhu podrobnější argumentaci.

 

Směrnice informování členů ČHS_návrh J. Turek 

 

Oprášili jsme proto návrh, který před 3 lety přednesl na Valné hromadě ČHS Kuba Turek, kde tehdy neprošel při hlasování jen o málo hlasů. Rádi bychom tedy na druhý pokus prosadili tak zvanou Směrnici o poskytování informací členům Českého horolezeckého svazu.

Smysl tohoto závazného dokumentu je jednoduchý: ČHS podle něho bude poskytovat veškeré informace o své činnosti automaticky na webu. Pokud někdo bude potřebovat podrobnější informace, požádá o ně sekretariát ČHS a ten mu je poskytne. Pokud to bude pouze v jeho prospěch, bude poskytování informací placené.

Tady jsou zásadní otázky a odpovědi z obsáhlé debaty před třemi lety:

K čemu to bude dobré? Zvýší se důvěryhodnost všech akcí ČHS, odpadnou spekulace, pomluvy a nepravdivé zprávy. Zlepší se informovanost členů o dění v ČHS. Zároveň se zprůhlední rozhodování o penězích a další formě podpory jednotlivcům i oddílům.

 

Nezatíží to příliš ČHS? Samozřejmě že ne. Naprostá většina jednání se už dnes zaznamenává na počítači. Stačí tedy dokumenty jednoduše kopírovat na web.

 

Budou tomu lidé rozumět? To nechme na členech ČHS. Kdo bude potřebovat vysvětlení, tak se zeptá.

 

Není to nezákonné zasahování do soukromí? Směrnice se netýká pracovně-právních vztahů, a tedy podle zákona nemohou být zveřejňovány platy s výjimkou předsedy, Výkonného výboru a významných činovníků. Naopak budou zveřejňovány všechny peníze, které se posílají na základě různých smluv závodníkům, oddílům a jednotlivcům pracujícím pro ČHS.

 

Není lhůta na informace příliš krátká? Ve Směrnici uvedených 10 dnů slouží k tomu, aby ČHS potvrdil, že informaci poskytne, nebo dá vědět žadateli, kde ji najde (nejspíš na webu). Pokud to bude vyžadovat delší čas, dá o tom žadateli vědět.

 

Návrh předkládá HO Humanita Praha
Robert Halama - předseda

Návrh podporuje HO TJ Union Plzeň
Petr Janata - předseda

Instagram

Instagram Horosvaz